Wady postawy – leczyć czy nie leczyć?

Postawa jest subtelnym wskaźnikiem stanu aktywności organizmu ludzkiego; każdy upadek sił rozwojowych jakiejkolwiek rodziny lub społeczeństwa, każde pogorszenie stanu zdrowia osobnika znajduje swój wyraz w pogorszeniu postawy.

H. Spitzy

Często przechodzimy obojętnie obok tematu „wad postawy” a szkoda, bo jest to bardzo ważny i istotny temat. Przyczyn powstania wad postawy jest dużo, tak jak konsekwencji z ich nieleczenia może być dużo.

Co to jest wada postawy?

Wadą postawy nazywamy wszystkie odstępstwa od prawidłowej i fizjologicznej postawy ciała. Zaburzenia te mogą dotknąć przede wszystkim problemu z kręgosłupem, klatki piersiowej jak i kończyn itd.

Natomiast o prawidłowej postawie ciała możemy mówić wtedy, gdy poszczególne elementy szkieletu są dopasowane prawidłowo i utrzymane w prawidłowym położeniu przy pomocy mięśni, ścięgien, więzadeł oraz chrząstek.

Utrzymanie prawidłowej postawy jest bardzo ważne, ponieważ ma to ogromny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Wady postawy dzielimy na:

  • wrodzone – rodzimy się z nimi. Przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne, zaburzenia kostnienia, postępujący zanik mięśni oraz zaburzenia w rozwoju zarodkowym i płodowym np. niedorozwój stawu biodrowego.
  • nabyte – powstają w wyniku działania środowiska zewnętrznego oraz przebytych niektórych chorób.

Natomiast największą przyczyną powstania wad są złe nawyki i nieodpowiednie postępowanie w codziennym życiu.

Główne przyczyny wynikające z własnej winy to m.in.:

  • unikanie aktywności fizycznej,
  • siedzący tryb życia,
  • telefony, komputery, telewizory,
  • nieprawidłowe noszenie ciężkich plecaków, toreb,
  • źle dobrany materac do spania,
  • nieprawidłowa wysokość biurka i krzesła,
  • siedzenie na podwiniętej nodze,
  • noszenie niewłaściwych butów i wiele innych.

Zatrważające jest to, że większość z nas bagatelizuje problem wad postawy, bo uważa, że go to nie dotyczy.

Niestety, problemy z postawą ciała stały się chorobą cywilizacyjną i dotyka to 80% populacji. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy nie przechodzili obok tego problemu obojętnie, ponieważ prawdopodobnie dotyka on również i Ciebie.

Warto więc zainteresować się tym problemem i skorzystać z pomocy odpowiednich specjalistów zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem wad postawy. Gabinet Sensori ukierunkowany jest głównie w tej dziedzinie po to, aby mógł Ci pomóc w jak najlepszy i odpowiednio dopasowany do Ciebie sposób.

Jeżeli twierdzisz, że ten problem nadal Cię nie dotyczy, przybliżę poniżej kilka skutków ubocznych z nieleczenia skrzywień kręgosłupa:

  • częste występowanie dyskopatii kręgosłupa – wysuwanie się dysków – krążków międzykręgowych, które uciskają na rdzeń lub korzenie nerwowe mogą być przyczyną drętwień, mrowień a nawet niedowładu kończyn,
  • ucisk na żołądek i ogólne pogorszenie stanu narządów wewnętrznych (skolioza),
  • problemy z oddychaniem, pracą serca, krążeniem, ograniczona ruchomość klatki piersiowej która może prowadzić do niedotlenienia organizmu (plecy okrągłe),
  • częste bóle głowy, oczu, problemy z równowagą, zawroty głowy (złe ustawienie głowy, które może być wynikiem wypłaszczenia naturalnej krzywizny kręgosłupa),
  • każda asymetria w obręczy miedniczej, długotrwały ból, urazy w naszym ciele (złe ustawienie miednicy, która jest idealnym punktem odniesienia do symetrii naszego ciała),
  • ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, uszkodzenie dysków oraz jedna krótsza noga( asymetria miednicy),
  • spadek energii a nawet depresja (skutki nieleczenia wad postawy).
Ból pleców to najczęstszy skutek nieleczonych wad postawy (zdj. Adobe Stock)

O skutkach z nieleczenia wad postawy można mówić wiele. Myślę, że wymienienie kilku powyższych wniosków nakreśla, jaki ogromny wpływ na nasz organizm i zdrowie ma krzywy kręgosłup i skłoni Cię do tego, aby zainteresować się stanem Twojego kręgosłupa.

Pamiętaj, aby skonsultować się z odpowiednim specjalistą zajmującym się tą dziedziną w celu udzielenia fachowej pomocy. Pamiętaj również, że samowolne i nieumiejętne dobieranie technik, metod ćwiczeń może doprowadzi do pogłębienia wady i pogorszenia stanu zdrowia.

Nie ryzykuj swojego zdrowia i umów się do terapeuty specjalistycznych ćwiczeń ruchowo – zdrowotnych.

Gabinet Sensori skupia się na tym, aby Pacjenci mogli aktywnie cieszyć się życiem bez bólu przez długi czas. Umów się na pierwszą bezpłatna wizytę diagnostyczną już dziś!

Skontaktuj się z nami telefonicznie pod nr: 722 046 253 lub przez formularz kontaktowy.